· Nastavte hranice. Nečekejte, až internetové pronásledování vyeskaluje. Většina případů začíná nenápadně, takže se ozvěte hned v začátku. Jaké jsou typické počátky cyberstalkování? Třeba to, že pronásledovatel začne reagovat na všechny vaše příspěvky, označuje vás u článků, vtipů a vlastně u všeho, na co narazí. To samozřejmě dělají i přátelé nebo rodina. Jistě i vy máte někoho, kdo vás označí na každém nesmyslu, a nic zlého tím nemyslí. Pokud je vám to ale nepříjemné, je načase se ozvat. Rozumný člověk to pochopí, a své chování omezí.
myšlenky a lidé
· Když se problém stupňuje. Desítky zpráv, označení už jste přestali počítat, a kdykoli něco nahrajete, do deseti vteřin od něj či ní máte palec nahoru, komentář a ještě vás v tom komentáři označí, abyste jej náhodou nepřehlédli. K tomu se přidávají telefonáty, emaily, a v krajním případě i snaha o osobní setkání. Tady už je načase opravdu důrazný řez. Prvním krokem je blokace. Dotyčnou osobu si odeberte z přátel a zablokujte. Domluvte se také s vašimi společnými známými, pokud nějaké máte, že na síť nebudou dávat informace o vás, o tom, kde zrovna jste, a nejlépe ani fotky s vámi. Celou věc nahlaste také přímo provozovateli sociální sítě. V dnešní době už se podobná obvinění začínají brát vážně, a stalkerovi hrozí zrušení účtu. A samozřejmě si VŠECHNO dokumentujte. Každou zprávu, každý mail či telefonát. Ano, často to bude bolestivé, ale při případném policejním vyšetřování vám to velmi pomůže.
síť a lidé
Když dojde na nejhorší. Neberte své pocity na lehkou váhu. Pokud se vy nebo vaši blízcí necítíte bezpečně, třeba proto, že se bojíte pokusu o osobní konfrontaci, je načase vnést do hry polici a soud. Ti mohou provinilci vydat například zákaz se k vám přiblížit na určitou vzdálenost, a samozřejmě mají i moc zakázat mu další pokusy vás kontaktovat. Hlavně ale vyšlete jasnou zprávu: jsem tu, nebojím se, a budu se bránit.