Byt v plamenech je obrovská tragédie pro každého, kdo tu bydlí a komu patří. Požárem bytu přicházíte nejen o střechu nad hlavou, ale mnohdy i o celoživotní úspory včetně majetku, který máte uvnitř v podobě nábytku, spotřebičů a dalšího bytového zařízení. Dokážete si vybavit situaci z filmu „Discopříběh II“ z roku 1991, kdy otci kominického učně vyhoří byt kvůli vlastní nedbalosti? Při pohledu na filmové záběry vám možná běhá mráz po zádech a říkáte si, že tohle by se přece nemohlo stát zrovna mně, protože nejsem tak nezodpovědný.

elektrické kabely ve zdi

V tomto směru máte zřejmě pravdu, ale toto není jedinou příčinou požárů bytů. Mnohem horší je vyhořet kvůli nedbalosti, která zaviní zkrat na elektrických rozvodech či spotřebičích, zvláště pak tehdy, pokud jste tomu mohli včas zabránit. Na co si dát pozor a co ohlídat v tomto případě?

Staré hliníkové vedení – staré hliníkové kabely ve zdi, jejichž životnost už prakticky skončila v mnoha bytech, mohou být časovanou bombou, která exploduje naráz a neočekávaně. U hliníkových vedení mohou být povolené šrouby, jimiž se kabely dotahují kvůli tomu, že má hliník vysokou tepelnou roztažnost, a střídavým roztahováním a smršťováním se snadno uvolní šroubový spoj a může tu dojít ke zkratu a ke vzniku elektrického oblouku a následnému požáru. U hliníkových vedení jsou problematické i velmi staré izolace kabelů, které již mohou být zpuchřelé či popraskané a mohou být tedy dalším důvodem k požáru v bytě.

elektrikář při práci

Zanedbaná revizerevize elektro v Praze dokáže odhalit skryté závady na rozvodech i spotřebičích ještě před tím, než dojde k nějakému maléru. Mohou to být problémy v cívkách či topných spirálách, může být někde skřípnutá a překroucená prodlužovací šňůra, může být někde povolený kontakt v zásuvkách, vypínačích či rozvodných krabicích, může jít o přetížené zásuvkové okruhy nebo prodlužovací šňůry atd.