Výběr vhodné pračky ale nesmíme uspěchat. Nabídka v obchodech je velice pestrá. Je důležité se před koupí zamyslet, jaká pračka je pro aktuální potřeby naší rodiny vhodná. Každá domácnost má své specifické bytové, prostorové podmínky. A také různý počet členů, kteří mají různé potřeby. Na co se při výběru zaměřit?

vestavěná pračka a sušička

Kam ji umístíme?

Prostor, který hodláme pro pračku vyčlenit je potřeba pečlivě přeměřit. Pak budeme vědět, o jaké šířce a hloubce můžeme při výběru uvažovat. Nejčastější modely mají šířku 60 centimetrů. K dispozici jsou na trhu i pračky užší, tzv. slim. Při měření nesmíme zapomenout na místo potřebné k otevření dvířek pračky!

Kde budou dvířka?

Modely praček, které mají vrchní plnění bývají užší a samozřejmě šetří místo před pračkou. Jejich výhodou je, že se při obsluze nemusíme ohýbat. Modely s dvířky ve předu, tedy s plněním předním, bývají zase stabilnější a je možné na ně postavit například sušičku. Ať už vybereme jakýkoli model, hodně důležité je to, jak dobře se dá manipulovat s dvířky. Je dobré si vyzkoušet, zda jdou lehce otvírat. A jestli je otevření dostatečné pro pohodlné plnění a vyprázdnění bubnu. Minimální úhel otevření by měl být 120 stupňů.

ovládací panel pračky

Kolik nám toho najednou vypere?

Záleží to samozřejmě na kapacitě bubnu. Nejčastější jsou na 5 kg prádla, to je ovšem ideální pro menší domácnost, pro potřeby dvou osob. Větší rodinka by měla volit model s kapacitou alespoň 7 kg prádla. Koupit se dají i pračky s kapacitou větší, až 12 kg prádla. Nebo naopak s menší, 3 kg prádla. Z mnoha variant si vyberou všichni.

Jakou má spotřebu elektrické energie?

V obchodech v současnosti mohou nabízet jen pračky s energetickou třídou A+ a vyšší. Společně s novými technologiemi nové modely umožňují šetřit významné množství elektrické energie i vody.

Jaká je hlučnost?

To záleží nejvíce na otáčkách bubnu za minutu. Nejčastěji jsou prodávány pračky, které mají při odstřeďování 800 až 1200 otáček. Dá se říct, že čím více otáček, tím sušší prádlo, ale také větší hlučnost. Ale nemusí to platit vždy. Pokud si pořídíme pračku s tzv. Zen technologií, bude i při vysokém počtu otáček její provoz tichý.