Práce je pro lidi tradičním způsobem zajišťování si obživy. Často se necháváme někde zaměstnat, případně rovnou soukromě podnikáme, a to jenom proto, abychom získali finanční prostředky, jež nám dají možnost normálně existovat.

A zatímco v podnikání vše záleží jenom na podnikateli a podmínkách, za jakých tento pracuje, zaměstnanci mají zdánlivou výhodu v tom, že předem vědí, kolik dostanou za jakou práci zaplaceno.

centy EU

Proč tvrdím, že je u zaměstnanců informovanost o tom, kolik za svou práci dostanou, jenom zdánlivá? Jednoduše proto, že jim jejich zaměstnavatel sice sdělí, kolik si vydělají, jenže jim zpravidla oznámí jenom hrubou mzdu, tedy to, kolik firma dotyčnému konkrétnímu zaměstnanci zaplatí. Ale zaměstnanec už tuto celou nedostane. Cestou od zaměstnavatele k zaměstnanci z ní totiž ubude daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění v předepsané výši, a tak nakonec pracovník dostane míň, než mu bylo v hrubém slíbeno.

A to může někoho neznalého zaskočit a nemile překvapit. On je to totiž nepříjemně velký rozdíl, porovnáme-li něčí hrubou a čistou mzdu. A kdo s tím nepočítá a spoléhá se na to, že dostane uvedenou hrubou mzdu celou, může hravě skončit v hodně problematické finanční situaci.

bankovky v láhvi

Nemá-li pak někoho takový rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou poškodit, je záhodno si to rovnou přepočítat. A při tom je záhodno zvolit pro výpočet čisté mzdy postup kalkulackacistemzdy.cz, tedy vsadit na pomoc speciální internetové kalkulačky. Do této kalkulačky totiž stačí rutinně zadat nezbytné skutečnosti a ona hned každému spočítá, jak na tom bude, kolik reálně dostane a z čeho bude muset žít.

A to činí právě tuto kalkulačku nesmírně důležitou, to z ní dělá důležitý nástroj, který může kdekomu ze zaměstnanců prokázat skutečně dobrou službu. Protože když někdo ví, kolik se mu tu skutečně nabízí, není zaskočen a nesklouzne do finančních problémů.