Byť se může na první pohled zdát, že rozdíl je pouze ve tvaru páky, skutečnost je však zcela jiná. V reálu se jedná o zcela jiný způsob zařízení. I když zejména mezi českými řidiči bylo zakódováno, že zkrátka jedině manuální převodovka je adekvátním řešením pro automobil, což však bylo zejména způsobeno tím, že u nás byly vozy s automatickou převodovkou vzácností. Dnes je skutečnost již jiná.

řazení v Jaguaru
Manuální převodovka

Ještě do nedávné doby se jednalo o jasnou volbu. Manuální převodovka zcela vítězila nad automatickou. Manuál umožňuje mnohem lepší kontrolu nad automobilem. Je i více oproti automatu sportovnější, neboť zcela reaguje na vaše povely a řídí se jimi. U manuálu je potenciální „brzdit motorem“. I když s manuální převodovkou máte zaručenou dokonalou kontrolu, tím ale také naopak vyšší zodpovědnost. Lze konstatovat, že manuální převodovka je pro ty, kdo si rádi vychutnají požitek z jízdy mající nad vším maximální kontrolu.

rychlosti převodovky
Automatická převodovka

Především je neocenitelným pomocníkem pro méně zkušené řidiče. Ideální volbou pro všechny, kdo si zatím za volantem ještě moc nevěří. Automatická převodovka je samozřejmě pohodlnější, poskytující komfort řidičům při řízení. Mezi podstatné přednosti automatu náleží jeho šetrnost k motoru. Mechanismus neumožňuje poškození motoru v rámci hrubého zacházení. Důležitým atributem je rovněž snížení spotřeby. Týká se především novějšího automatu, který disponuje již mnohem vyšším efektem. Ještě lepší jsou automobily mající automatickou převodovku s vyšším počtem rychlostních stupňů.

Automatická převodovka je i adekvátní nejen pro začátečníky, ale i pro řidiče disponující menším citem v rámci řazení. S automatem si lze dokonale užít jízdu bez jakékoliv vady při řízení. Trendem jsou dvouspojkové převodovky, které slučují výhody, kterými je přesnost i pohodlnost v rámci obsluhy automatu. Lze prohlásit, že zkrátka automatická převodovka umožňuje maximální komfort pro řidiče! Na druhou stranu nedisponuje dlouhou životností jako manuální převodovka.