I když na to často zapomínáme nebo si to neuvědomujeme, játra jsou jedním z nejdůležitějších lidských orgánů. Proto se o ně musíme náležitě starat.

Játra zatěžujeme denně, proto je třeba je podpořit – Jaké bylinky jsou vhodné pro játra?

V lidském těle je samozřejmě důležitý každý orgán, ale některé plní mnohem důležitější funkci, než by se zdálo. Játra jsou velmi důležitým orgánem, velmi odolným a schopným, ale také velmi zatěžovaným. Játra trpí, když jíme nezdravě, když vypijeme alkohol nebo když se příliš stresujeme. I když mají játra schopnost regenerace a vydrží toho opravdu hodně, je třeba jim občas pomoci. Na jaře je například velmi důležité projít jistou očistou těla, játra bychom měli detoxikovat. Posilovat jejich činnost ale můžeme pravidelně i kdykoliv jindy během roku. A pomohou nám s tím bylinky. Víte jaké?

bylinný čaj

Vyberte si vhodný čaj

Čaj na játra bychom měli pít pravidelně, nejen v době, kdy se snažíme celkově očistit organismus, k čemuž bychom se měli uchylovat pravidelně na jaře. Čajových směsí a bylinek, které pomohou očistit játra, existuje celá řada. Je možné vybrat si speciálně namíchané čajové směsi na podporu jater, ale vybírat můžete i konkrétní bylinky. Z bylinek, které jsou vhodné na podporu jater, se pak vaří právě čaje, bylinky se ale využívají i na výrobu olejů či tinktur a celkově pomáhají tělo očistit od škodlivin. Asi nejúčinnější a nejznámější bylinkou, která pročistí nejen játra ale celý zažívací systém je ostropestřec mariánský. Ten je možné užívat různě, kromě čaje či tinktur a oleje je vhodné drcené semena ostropestřce přidávat do jogurtů či kaší.

hrneček čaje

Další bylinky na podporu jater

Činnost jater ale podporují i další dobře známé bylinky. Pokud vám na zahradě například roste měsíček lékařský, usušte si jeho květy na čaj a ten pak pravidelně popíjejte. Měsíček lékařský je skvělou bylinkou nejen na podporu činnosti jater. Další skvělou bylinkou na játra je zeměžluč okolíkatá nebo kořen rybízu černého. V době, kdy se snažíte o celkovou očistu organismu, pak zvyšte přísun neslazených tekutin a vsaďte https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/kolik-zaplatite-za-maslo-na-vanoce-vsadte-si-a-vyhrajte-laka/r~9c0968549de411e79090002590604f2e/ na čerstvou zeleninu. Zapomeňte na smažená jídla a ostatní pochutiny.