Základním mechanismem v těchto přípravcích je vytvoření chemické látky – methemoglobinu, který způsobuje hypoxii (snižuje se množství průchodu krve pro přenos kyslíku). Tím vznikají stavy podobné jakési euforii, malátnosti, navození sexuálního vzrušení a touhy, omámení apod. Účinek Poppers lze s trochou nadsázky přirovnat k čichání rajského plynu. Projevuje se to pocitem horkosti v těle, zčervenáním tváří, snížením krevního tlaku a palpitace (bušení srdce). Při předávkování se dostaví mdloby, zvracení a bolesti hlavy. Zároveň se tímto preparátem uvolňuje hladké svalstvo, které je bohatě prokrveno, zejména konečník a vagina. Poppers je ovšem velmi silným afrodiziakem a od konce 90. let se stal oblíbeným prostředkem k oživení prožitku při sexu a k dosažení nevídané rozkoše a orgasmů.

smyslnost

Poppers je znám již od poloviny 20. století

Co je poppers? Je to v podstatě slang, tento výraz v souhrnu zahrnuje chemické látky na bázi nitritu, např. dusičnan amylnatý, isobutyl, alkyl nitrit a další. Jde o poměrně dlouhodobě známé chemikálie, které se již v 70. letech minulého století používaly na čištění hlav kazetových magnetofonů a videorekordérů. Právě v té době se zřejmě v souvislosti s běžným používáním v domácnostech, rozšířily do povědomí některých homosexuálních mileneckých párů. Homosexuálové měli díky tomu uvolněné svalstvo konečníku a sex byl tak intenzivnější.

vášeň

Poppers v lékařství

Látky známé jako amyl nitrit se dnes používají mimo jiné i jako jeden z podpůrných mechanismů v osvěžovačích vzduchu a jsou součástí některých léků pro kardiaky. V lékařství se nitrity aplikují jako protijed při otravě kyanovodíkem a cyankáli (kyanidy), kdy se v těle jed metabolizuje na neškodný kyanomethemoglobin.
Užívání preparátu má ovšem svá velmi přísná pravidla. Látky v něm obsažené jsou toxické při náhodném požití, tehdy je nutné okamžitě přivolat lékařskou pomoc. Při styku s pokožkou vyvolávají nepříjemné ekzémy a rozhodně se nesmí užívat současně se stimulanty na bázi Viagry, pervitinu, kokainu apod. Rizika představují pro osoby se sníženou imunitní reakcí, s chudokrevností a po prodělaném infarktu myokardu, nebo po cévní mozkové příhodě. Látka je velmi těkavá a její dlouhodobé nadměrné užívání může poškozovat sliznice, zejména průdušky a plíce.