Už delší dobu přemýšlíte o pořízení vlastního bytu či rodinného domu, kde byste se zabydleli? Jenže podmínky pro získání hypoték se každým rokem zpřísňují a do karet nehrají ani stále se zvyšující ceny nemovitostí. Chtě nechtě tak většina lidí musí do svých plánů zahrnout i banku, která by jim měla s financováním nemovitosti pomoci.

klíč od domu

Hypotéka je jedním z řešení, jak financovat vlastní bydlení. Není však tak jednoduché na ní dosáhnout, jak by se na první pohled mohlo zdát. Primárně za to může zákon o spotřebitelském úvěru a také Česká národní banka, která pravidelně upravuje jeho znění. Podmínky se neustále zpřísňují a navíc ČNB nově stanovuje důkladnou lustraci každého žadatele. Pokud by tak nebylo učiněno, mohlo by to mít pro takového poskytovatele nedozírné následky. Dlužník by mohl celou smlouvu napadnout pro její neplatnost a nadále by splácel jen dlužnou částku bez dalších poplatků a úroků dle svých finančních možností. Za zamítnutým úvěrem je tak zapotřebí hledat spíše složitou legislativu než neochotu bank půjčovat.

podpis smlouvy

Hypotéka představuje již dnes celkem snadnou cestu, jak bydlet ve vlastním. Je však potřeba si uvědomit, že každým rokem přibývá poskytovatelů, díky kterým si sen o vlastním bydlení můžete plnit. Je tedy dobré výběr hypotečního úvěru nepodcenit a nekývnout hned na první nabídku, se kterou povětšinou přijde vaše banka. Jedná se o závazek, který je uzavírán na dekády a proto i minimální odchylka v úrokové sazbě vám ve výsledku může pomoci ušetřit tisíce korun ročně.

Hypoteční úvěr na bydlení je účelový úvěr, který je možné sjednat na stavbu, rekonstrukci nebo koupi nemovitosti. Řada bankovních i nebankovních společností ještě akceptuje refinancování hypotéky. Nesmíme opomenout ani nebankovní hypotéky, ty jsou povětšinou neúčelové a peníze z nich je možné čerpat dle svého uvážení.