Naše společnost je spotřební. Ve své touze vlastnit, využívat a obměňovat mnohdy zapomínáme na odpad, který naším nezodpovědným chováním vzniká. Vyřadit plasty úplně je momentálně nemožné, ale snížit svou ekologickou stopu může úplně každý z nás. Stačí se jen řídit následujícími tipy a zamýšlet se více nad tím, co nakupujeme.
sójové boby.jpg

Pořiďte si látkové sáčky

Látkové sáčky můžeme koupit ve většině e-shopu zaměřujících se na ekologii, ale stejně tak snadno si je můžeme za pár minut sami ušít. Stojí pár korun a využijete je na velkou část svého nákupu.
Můžete do nich dát například:
· pečivo,
· ovoce a zeleninu,
· vážené sušené plody a ořechy,
· tvaroh bez plastového obalu.
A jak to vyřešit v obchodech bez váhy na pokladně? Většina látkových sáčků má šňůrku na uzavírání. Lístek s čárovým kódem ohněte a nalepte na provázek – dejte jen pozor, abyste nepoškodili čárový kód.
červené jablko.jpg

Buďte prozíraví

Každý nákup si naplánujte předem, abyste si mohli přichystat sáčky i látkovou tašku. Zamezíte tak nákupu zbytečných igelitových sáčků, a navíc si předem rozplánujete, co všechno chcete koupit.
Můžete také několik látkových sáčků nosit stále u sebe – nezaberou totiž téměř žádné místo a vždy se mohou hodit.
Pokud máte v plánu kupovat maso nebo sýr, přibalte si také uzavíratelnou plastovou nebo skleněnou nádobu a potraviny si nechte navážit do ní. Nebojte se, že byste platili víc – prodavači za pultem zváží nejdříve vaši nádobu a poté její váhu odečtou od celku.

Vybírejte neplastové obaly

U mnohých potravin je možné vybrat variantu balenou v papírovém nebo hliníkovém obalu, tak zabráníte nákupu přebytečných plastů. Vhodnější než plast je také sklo, proto volte raději skleněné než plastové lahve. V ideálním případě kupujte takové, které je možné do obchodu vrátit.
Pokud v běžném supermarketu danou potravinu nenalezete, vyzkoušejte vyhledat bezobalový obchod, který nalezneme již téměř v každém větším městě. Zde je nakupování v sáčcích a krabičkách naprostou samozřejmostí.